Kuny vám prokoušou díru v peněžence?

Kuny Na Czk

Kuny a jejich hodnota

Kuny, malé šelmy s typickým tmavým pruhem na hrudi, jsou v České republice poměrně rozšířené. Často se stávají středem pozornosti, a to nejen kvůli své kráse, ale i kvůli občasným konfliktům s lidmi. Kuny jsou totiž známé svou schopností dostat se do kurníků a způsobit škody na drůbeži. V minulosti se jejich kožešina využívala v oděvním průmyslu, a proto byly kuny loveny pro kožešinu. Dnes už se kožešina kun v České republice nevyužívá a lov kun podléhá regulaci. Přesto se někteří lidé snaží kuny chytat do pastí, a to zejména v oblastech, kde dochází ke konfliktům s lidmi. Je však důležité si uvědomit, že kuny jsou důležitou součástí ekosystému a jejich přítomnost má i pozitivní dopady. Živí se totiž hlodavci, kteří mohou působit škody na úrodě. Kromě toho se kuny živí i mršinami, čímž přispívají k čistotě v přírodě. V České republice se vyskytují dva druhy kun: kuna lesní a kuna skalní. Kuna lesní dává přednost lesnatým oblastem, zatímco kuna skalní se vyskytuje i v blízkosti lidských obydlí. Oba druhy jsou chráněné a jejich lov je přísně regulován.

Druhy kun v Česku

V České republice se nejčastěji setkáváme se dvěma druhy kun: kunou skalní a kunou lesní. Rozlišit je od sebe v přírodě může být pro laika obtížné, existují však znaky, které nám s identifikací pomohou.

Kuna skalní, jak už její jméno napovídá, preferuje skalnatý terén, ale často se vyskytuje i v blízkosti lidských obydlí, kde loví hlodavce a ptáky. Poznáme ji podle světlejší, žlutobílé skvrny na hrudi, která se táhne až k předním končetinám. Její srst je spíše hnědošedá a na omak hrubší. Kuna skalní je aktivní především v noci a má pověst poměrně odvážného tvora, který se člověka ne vždy bojí.

Kuna lesní oproti tomu dává přednost lesním porostům, ačkoliv i ona se občas zatoulá do blízkosti lidských sídel. Na rozdíl od kuny skalní má na hrudi bílou náprsenku, která se nevětví k předním končetinám. Její srst je hustší, jemnější a má tmavě hnědou barvu. Kuna lesní je plachá a ostražitá, spatřit ji ve volné přírodě je proto vzácností.

Oba druhy kun jsou chráněné a hrají důležitou roli v ekosystému. Jejich přítomnost v blízkosti lidských obydlí však může být problematická, jelikož se rády pustí do drůbeže, ovoce nebo kabeláže v autech.

Zvířata jsou moji přátelé a já své přátele nejím.

Dalimil Kovář

Ochrana kun v zákoně

V České republice jsou kuny chráněny zákonem číslo 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny. Konkrétně se na ně vztahuje § 50, který zakazuje jejich odchyt, držení v zajetí, usmrcování a poškozování jejich přirozených úkrytů. Výjimky z tohoto zákazu povoluje orgán ochrany přírody, a to pouze v odůvodněných případech, jako je například prevence škod na majetku nebo zdraví.

Je důležité si uvědomit, že kuny jsou přirozenou součástí naší fauny a hrají důležitou roli v ekosystému. Jejich přítomnost může být prospěšná, jelikož se živí hlodavci, kteří mohou působit škody na úrodě a majetku. Pokud se kuny usadí v blízkosti lidských obydlí, mohou působit potíže, jako je hluk, zápach nebo poškození na půdách. V takových případech je vhodné obrátit se na odborníky, kteří poradí s řešením situace, aniž by došlo k porušení zákona. Existují humánní metody, jak kuny odpuzovat a zabránit jim v přístupu do domů a na pozemky.

Dopad kun na ekonomiku

Kuny, malé šelmy obývající lesy i města, se stávají stále častějším problémem pro českou ekonomiku. Jejich apetit po kabelech a izolacích v automobilech způsobuje ročně škody v řádech milionů korun. Pojišťovny evidují nárůst pojistných událostí souvisejících s poškozením vozidel právě kunami. Opravy poškozených kabelových svazků a elektroinstalací jsou nákladné a časově náročné. Kromě škod na automobilech způsobují kuny problémy i v zemědělství. Pronikají do kurníků a králíkáren, kde loví drůbež a králíky. Zemědělci tak přicházejí o chovná zvířata a s nimi spojené zisky. Prevence proti kunám je obtížná. Existují sice různé metody, jako jsou pachové odpuzovače, ultrazvukové plašiče nebo mechanické zábrany, ale jejich účinnost není stoprocentní. Problém s kunami se tak stává palčivým tématem, které vyžaduje komplexní řešení. Je nutné hledat efektivní způsoby, jak chránit majetek před těmito šelmami a zároveň respektovat jejich důležité místo v ekosystému.

Pojištění škod způsobených kunami

Kuny, roztomilá stvoření s huňatým ocasem, se můžou zdát neškodná, ale pro majitele aut a domů představují často noční můru. Tito malí predátoři si libují v prozkoumávání stísněných prostor a jejich ostré zuby a drápky můžou napáchat značné škody na kabelech, izolaci, hadicích a dalších částech. Opravy škod způsobených kunami se můžou vyšplhat do závratných výšin a pro mnohé představují nečekaný finanční zásah. Naštěstí existuje řešení: pojištění škod způsobených kunami.

Pojištění škod způsobených kunami je obvykle nabízeno jako součást havarijního pojištění auta nebo jako připojištění k pojištění domácnosti. Rozsah krytí se liší v závislosti na konkrétní pojišťovně a typu zvolené pojistky. Většina pojistek kryje náklady na opravu poškozených kabelů, hadic a izolace, stejně jako škody způsobené požárem, který kuna způsobila zkratem. Některé pojišťovny můžou hradit i náklady na dezinfekci a vyčištění prostor zasažených kuním trusem a močí.

Před sjednáním pojištění je důležité si pečlivě prostudovat pojistné podmínky a zjistit si, jaký je rozsah krytí, výše pojistného a případné výluky z pojištění. Některé pojišťovny můžou například vyžadovat důkaz o tom, že škodu skutečně způsobila kuna, například fotografie stop nebo trus. Jiné pojišťovny můžou mít limity na výši pojistného plnění.

Prevence proti škodám od kun

Kuny, tihle roztomilí tvorové, umí na půdách a v autech nadělat pěknou paseku. Naštěstí existuje spousta způsobů, jak jim v tom zabránit. Začněte důkladnou kontrolou. Prohlédněte půdu a utěsněte všechny otvory, kterými by se kuna mohla dostat dovnitř. Nezapomeňte na větrací otvory, ty ochráníte pletivem. Kuny nesnáší hluk a vibrace. Pořiďte si ultrazvukový plašič nebo pohybové světlo. Na trhu najdete i spreje s pachem, který kunám nevoní, například s vůní citrusů nebo psích chlupů. Pokud máte psa, jeho chlupy rozprostřené po půdě můžou kunu odradit. Pravidelně uklízejte zbytky jídla a odpadky, ať kunu nelákáte snadnou potravou. Pamatujte, že kuna je chráněný živočich. Cílem je kunu odradit, ne jí ublížit.

Porovnání vlastností některých zvířat
Vlastnost Pes Kočka Křeček
Průměrná délka života (roky) 10-13 13-17 2-3
Potrava Všežravec Masožravec Všežravec
Aktivita Denní Soumračná Noční

Odstranění kun z pozemku

Kuny, roztomilé na pohled, ale pro majitele domů a zahrad často noční můrou. Jejich přítomnost poznáte snadno – hluk na půdě, poškozená izolace, nebo nepříjemný zápach. Naštěstí existuje několik humánních metod, jak kuny z pozemku odradit. Prvním krokem je identifikace a utěsnění všech otvorů, kterými by se kuna mohla dostat dovnitř. Kuny jsou překvapivě mrštné, proto nepodceňujte ani zdánlivě malé škvíry. Dále se zaměřte na odstranění lákadel – pravidelně uklízejte spadané ovoce, zabezpečte kompost a nenechávejte venku krmivo pro domácí mazlíčky. Kuny mají velmi vyvinutý čich, proto je vhodné vsadit na repelenty. Na trhu jsou k dostání přípravky s pachem, který kunám vadí, například citrusy nebo naftalín. Další možností je instalace plašičů, které vydávají ultrazvukové signály, vibrace nebo světelné záblesky. Pro dosažení nejlepších výsledků kombinujte více metod. Pamatujte, že trpělivost je klíčová. A pokud si s kunou nevíte rady, neváhejte se obrátit na odborníky – deratizační firmy vám poradí s účinným a zároveň šetrným řešením.

Publikováno: 15. 09. 2024

Kategorie: finance